0

League of Legends’da Oynayabileceğiniz 5 Rol

League of Legends, uzun zaman önce oyun endüstrisini devraldı. Son rakamlara göre, aktif oyuncuların izleyici kitlesi şu anda aylık 80 milyon kişiye ulaşıyor. LoL dünya çapında oyuncular arasında son derece popüler hale geldi. Roller, ana çekirdeği ve her birinin ne anlama geldiğini anlama becerisi, başarı kazanmada en önemli şeylerden biri. Bizde sizler için bu anlamda basit bir rehber hazırlamak istedik.

LoL’daki Roller Nelerdir ?

Oyun aslen oyunculara rol seçerken 5 ana seçenek sunmaktadır bunlar şu şekildedir :

  • ADC
  • Top
  • Mid
  • Jungler
  • Support

Her birinin belirli özellikleri vardır ve oyun sonuçlarını kendi yöntemleriyle etkileyebilir. Şimdi her birine daha yakından bir göz atalım.

ADC

Kısaltma, başlığın kendisinde zaten çok fazla anlamı olan Saldırı Hasarları anlamını içermektedir. Yani Marksman’da bu pozisyon belirli hedefleri ortadan kaldırmak için yapılmıştır. Karakterin gücü, her şeyden önce, hasar oranını artıran maddelerden gelir. ADC şampiyonları düşman ekibine en fazla zararı verir, ancak aynı zamanda sağlık ve savunma oranlarının düşük olması nedeniyle acı çeker. Temel olarak oyuncu, özellikle savaşın sonunda rakibe mümkün olduğunca fazla hasar vermek için tüm yeteneklerini feda eder. Aynı zamanda Marksman, gerekli eşyaları almak için oyunu yönetmektedir.

Top ve Mind Laner

Top Laner, League of Legends rolleri arasında en üst sırada yer alıyor. Örneğin, tanklar düşmanları kilitlemek ve ekibin kavga başlatmasına izin vermek için kullanılır. Ayrıca, zayıf oyuncuların korunmasına yardımcı olabilir, böylece düşman ekibin verdiği zararları ortadan kaldırabilir. Bruiser’de hasar ve tank becerisi bir aradadır. Bu rol, savaşın başlangıcında mümkün olduğu kadar çok düşmanı ortadan kaldırdığı ve daha sonra takım üyelerini koruduğu için daha etkilidir.

Bu karakterler Top Laner’lara benzer bir rol oynuyor – şeritte olabilecek her şeyi idare ediyorlar. Genellikle Assassins ve APC tarafından düzenlenir. ssassin’in asıl amacı kurbanına ulaşmak için en iyi anı yakalamak. Gerçek avcılar gibi davranmaktadırlar. Genelde orta şeritlerde, LoL’deki her rolün temelleri birleştirilir. Onlar ayrıca haritanın farklı kısımlarını etkileyebilecek olan Jungler dışındaki tek oyuncudur.

Jungler

Bu oyuncular LoL haritasında 3 ana şerit, yani ‘orman’ arasında yer almaktadır. Asıl amaç mümkün olduğunca altın ve tecrübe puanı kazanmaktır. Jungler, oyunculara haritanın ana alanlarını kontrol etmede yardımcı olur. Altın ve XP’yi toplayarak kendi ekonomilerini inşa etmelerini sağlar. Oyuncu haritadaki mevcut tüm gank fırsatlarını kontrol etmeli ve en kısa zamanda avantajlarından yararlanmalıdır.

Support

Destek rolünün oyuncuları çoğu zaman ADC’ye yardım eder. Muhtemelen savaşın sonucunu belirleyen nihai roldür. Ana hedeflerden biri, tüm takım için oyun değiştirebilecek bir kalabalık kontrolüne sahip olmaktır. Destek sayesinde, ADC ana hedefe saldırmaya çalışırken korunur ve Jungler altın toplamak için daha fazla görüş kazanır. Destek oyuncuları, takım savaşının sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlayan bir modüldür.

Her karakterin yerine getirdiği sorumlulukları ve hangi oyuncunun belirli bir karaktere sahip olduğunu bilerek, hangi takımların rekabet avantajına sahip olduğunu ve hangisinin kazanması muhtemel olduğunu tahmin edebilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir